Dotąd wymyślono różne formy reklamy. Wraz z rozwojem technicznym i technologicznym ludzie wpadają na pomysł, żeby innowacje wykorzystać na innych polach niż pierwotnie przewidziano. Tak narodziła się reklama wielkoformatowa, reklama świetlna. Później powstała zbiorcza nazwa określająca te formy promowania się jaka reklama zewnętrzna, czyli z angielskiego outdoor (poza domem, w domyśle - poza tradycyjnymi mediami jak telewizja, radio, prasa drukowana).
Choć niektóre źródła podają, że reklama zewnętrzna narodziła się samoczynnie, bez specjalnej ideologii, nie jako wynalazek tylko zwykłe narzędzie informowania ludzi. Już w starożytności na ścianach malowano różne obrazki albo wykuwano je w kamieniu. W późnym średniowieczu i renesansie za reklamę zewnętrzną można uznać plakaty wieszane w miejscach publicznych informujące o jakimś wydarzeniu (np. egzekucji).
W XIX wieku powstał billboard. Reklama tego typu należy do najchętniej wykorzystywanych w grupie reklamy zewnętrznej i ogólnie w komunikacji masowej. Billboard znajduje się dzisiaj w każdym mieście, przy wielu skrzyżowaniach, ważnych drogach, na rondach i innych szlakach komunikacyjnych, którymi codziennie przemieszczają się miliony ludzi.
Na billboard można się natknąć niemal wszędzie. Wypełnia on każde puste miejsce w przestrzeni publicznej i w ten sposób umożliwia dotarcie do dużej liczby osób w krótkim czasie.